Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza do komputera?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza do komputera?

Wybierajmy tylko i wyłącznie zasilacze komputerowe znanych i cenionych na rynku firm. Unikajmy modeli z "czarnej listy". Nie dajmy się złapać na fałszywe okazje, w których płacimy nieadekwatnie niską cenę względem tego, co "niby dobry" zasilacz ma nam oferować. W przypadku takich zasilaczy komputerowych, opis produktu nie idzie w parze z rzeczywistością. 

Odpowiednia moc zasilacza

Moc zasilacza to podstawowe kryterium przy wyborze jednostki PSU. Zasilacz należy dobrać tak, aby był w stanie dostarczyć odpowiednią ilość energii dla wszystkich naszych podzespołów, z których najbardziej prądożerne są procesory oraz karty graficzne. Zasilacz należy dobrać tak, aby posiadał jeszcze zapas, tak aby zasilacz nie pracował na 100% swoich możliwości. Przełoży się to na lepszą sprawność, niższe obroty wentylatora, lepszą kulturę pracy. Optymalne obciążenie dla większości zasilaczy waha się w granicach 50-70%. Zasilacz będący pod takim obciążeniem oferuje swoje najlepsze właściwości energetyczne.

Certyfikat sprawności

Im wyższy certyfikat sprawności posiada nasz zasilacz, odpowiednio po kolei - 80Plus, 80Plus Bronze, 80Plus Gold, 80Plus Silver, 80Plus Platinum, 80Plus Titanium, tym mniejsze odnotowujemy starty energii, które wydalane są w postaci ciepła. Każdy z tych certyfikatów określa procentowo ile mocy pobranej z sieci jest faktycznie dostarczane do naszego sprzętu komputerowego. 

Okablowanie oraz długość gwarancji

Przy zakupie zasilacza komputerowego należy zwrócić na okablowanie jakie oferuje. Wybierajmy zasilacze z bogatym okablowaniem, które jeżeli nie przyda nam się teraz, to przydać się może za jakiś czas. Pod mocno wydajne konfiguracje warto zadbać o odpowiednie okablowanie pod złącza zasilania procesora oraz ukłądów graficznych. Obecnie większość konstrukcji zasilaczy komputerowych oferuje okablowanie modularne - odpinane w pełni bądź częściowo. gwarancja oferowana przez producenta świadczy najczęściej o klasie produktu, jego jakości i bezawaryjności. Zasilacze cenionych producentów oferują najczęściej gwarancję od 3 nawet do 12 lat.

Komplet zabezpieczeń

Obecnie zdecydowana większość markowych zasilaczy posiada odpowiednie zabezpieczenia, natomiast ich faktyczne posiadanie oraz samo ich same poprawne działanie w zasilaczach mniej znanych i doświadczonych producentów w słabszych jakościowo zasilaczach jest mocno wątpliwe.

Zasilacze marki Seasonic

Firma Seasonic bez wątpienia jest jednym z liderów produkującym zasilacze do naszych komputerów stacjonarnych. Nazwa Seasonic to odpowiednik wysokiej wydajności, doskonałości oraz niezawodności. Zasilacze tej marki cenione są na całym świecie za swoją bardzo dobrą jakość wykonania, bezawaryjność i stabilność. Potwierdzeniem tego wszystkiego mogą być liczne testy na największych portalach IT oraz pozytywne opinie wielu użytkowników, w których to Seasonic zawsze znajduje się na przodzie stawki. Seasonic w swojej ofercie posiada obecnie całą gamę zasilaczy komputerowych, dbając o użytkowników z mniej zasobnym portfelem jak i również o największych entuzjastów. Na jaki byśmy się nie zdecydowali zasilacz od tego producenta, jednego możemy być pewni - będzie to zasilacz, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Seria zasilaczy Seasonic A12

Nie tak dawno wprowadzona na rynek tańsza seria zasilaczy z logiem Seasonic. Zasilacze charakteryzujące się certyfikatem sprawności 80 PLUS 230V EU oraz trzy letnim okresem gwarancji producenta. Pomimo niższej ceny, zasilacze oparte są o wysokiej jakości komponenty. Niezależna regulacja napięć, kondensatory Teapo, wysoka sprawność energetyczna, regulacja napięć poniżej 3%, niski poziom tętnień nie powinien nikogo dziwić w zasilaczach tego renomowanego producenta jakim jest bez wątpienia Seasonic. Seria A12 oferuje jednostki z mocą 500, 600, oraz 700W w cenie od około 200 do 250 zł za najmocniejszą wersję. Są to idealne rozwiązania dla użytkowników szukających markowego, bardzo dobrego jakościowo zasilacza przy nieco mniejszym wydatku.

Seria zasilaczy Seasonic S12III

Wydajne, dobrej jakości zasilacze z certyfikatem 80Plus Bronze. Bardzo popularne jednostki, które wybierane są przez wielu użytkowników nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Tajwańskie kondensatory Teapo certyfikowane do 105 stopni Celsjusza, niezależna regulacja napięć, rozbudowana filtracja napięć wyjściowych, sprawność zasilaczy na poziomie 88%, regulacja napięć na poziomie 2% oraz wydłużony okres gwarancyjny do 3 lat. Podobnie jak w przypadku serii Seasonic A12 mamy tutaj do czynienia z stałym okablowaniem, co jednak nie powinno nikogo dziwić przy tak wycenionej jednostce. Zasilacze dostępne są w wariantach 500, 550 oraz 650W z bardzo dobrym stosunkiem ceny do tego co oferują.

Seria zasilaczy Seasonic Core GC / GM / GX

Seria Seasonic Core, to najtańsze zasilacze w ofercie producenta z certyfikatem 80Plus Gold. Zasilacze dostępne w trzech wersjach okablowania tj. GC - okablowanie stałe, GM - okablowanie semi-modularne, GX - okablowanie w pełni modularne. Jednostki zasilające oparte o wysokiej jakości elektronikę, konwertery DC-DC, japońskie kondensatory certyfikowane do 105 stopni Celsujsza, regulacja napięć nie przekraczająca 3% oraz wysoka sprawność 92%, to główne cechy tej serii. Dodając do tego wszystkiego bardzo dobrą kulturę pracy zasilacza podczas obciążenia wydłużony okres gwarancji aż do 7 lat jak i również bardzo przystępną cenę, zasilacze serii Seasonic Core znajdują zastosowanie w wielu komputerach bardziej wymagających użytkowników.

Seria zasilaczy Seasonic Focus GX 80Plus Gold

Zasilacze Seasonic Focus GX z certyfikatem 80 Plus Gold, to zasilacze z przysłowiowej "wyższej półki". W przypadku tych jednostek mamy tutaj styczność z okablowaniem w pełni modularnym, półpasywnym układem chłodzenia w którym zastosowano wentylator z łożyskiem FDB. Bardzo dobra, a nawet wręcz znakomita regulacja napięć oraz niskie tętnienia, bardzo dobra kultura pracy zasilacza podczas obciążenia, zaawansowany trój-fazowy system kontroli obrotów S3FC, sprawność na poziomie 92% potwierdzona certyfikatem 80Plus Gold, konwertery DC-DC, płaskie taśmowe kable i aż 10 lat gwarancji producenta. Seria Seasonic Focus GX, to seria, która zaspakaja potrzeby wielu najbardziej wymagających użytkowników.

Seria zasilaczy Seasonic PRIME

Flagowa seria zasilaczy Seasonic Prime z oznaczeniami GX - certyfikat 80Plus Gold, PX - certyfikat 80Plus Platinum oraz TX z certyfikatem 80Plus Titanium. Wszystkie dostępne warianty oparte są praktycznie o tę samą platformę z niewielkimi różnicami, w wyniku których mam trzy różne certyfikaty sprawności jak i również nieco inne ustawienia dla trybu pasywnego i krzywej wentylatorów. Najwyższa jakość wykonania w oparciu o najlepszą elektronikę. Bardzo niski poziom tętnień, bardzo wysoka sprawność zasilaczy nawet przy bardzo małym obciążeniu. Użyte kondensatory filtrujące japońskiej produkcji Nippon Chemi-Con certyfikowane do 105 stopni Celsjusza. Znakomita kultura pracy z trybem półpasywnym oraz niskie temperatury podczas obciążenia są potwierdzeniem najwyższej jakości wykonania tych zasilaczy co zostało potwierdzone przyznaniem aż 12 latami gwarancji na wszystkie produkty Seasonic Prime.

Seria zasilaczy Seasonic SGX oraz Fanless

Seasonic to firma, która chce zadowolić każdego klienta. Poza standardowymi zasilaczami w formacie ATX znajdziemy w ofercie również zasilacze SFX z oznaczeniem SGX, które są przeznaczone do mniejszych konstrukcji. Zasilacze te oparte są o platformę Seasonic Focus GX z certyfikatem 80Plus Gold. Dla fanów bezwzględnej ciszy nie mogło zabraknąć zasilaczy z całkowicie pasywnym chłodzeniem. Tutaj Seasonic wychodzi z ofertą zasilaczy Fanless na bazie Seasonic Prime PX z certyfikatem 80Plus Platinum oraz Seasonic Prime TX z cenrtyikatem 80Plus Titanium.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl